Asi nikoho netěší, když musí platit velké částky za potraviny, zvláště v dnešní době, kdy ceny neustále rostou, avšak příjmy nikoliv. Není tedy divu, že mnohdy hledají alternativu. A tou zdaleka nejsnazší se zdá být zahradničení. Zvláště když vezmeme v úvahu, že pozemek si dnes můžeme pořídit velmi snadno, nehledě na fakt, že pokud bydlíme v rodinném domě, pak je pozemek často jeho součástí. Není tedy divu, že mnoho lidí sní o tom, že budou, co se týče potravin, samostatní a nebudou muset spoléhat na obchody. Ukazuje se však, že to není tak snadné.
V první řadě je zde fakt, že pokud chceme mít skutečnou úrodu, musíme naší zahradě věnovat určitou péči. To znamená mimo jiné pletí, zalévání, ale také hnojení a další věci. Otázkou pak je, zda na to budeme mít dostatek času a také zda se nám to finančně vyplatí. Přeci jen, mnohé tyto věci nejsou ani zdaleka tak levné, jak by se mohlo zdát.
Také musíme počítat s tím, že se nemusí vždy všechno povést. Stačí jeden silný ranní jarní mrazík, a půlka úrody je ztracen, zvláště pokud máme ovocné stromy, které kvetou časně. A proti tomu je těžká obrana. Navíc ani při nejlepší vůli nezamezíme všem infekcím, plísním a škůdcům, kteří se na zahradě mohou objevit. Také nesmíme zapomínat na prakticky neustálý boj s plevelem.
V neposlední řadě je zde fakt, že k tomu, abychom si vypěstovali jídlo na celý rok, potřebujeme mnohem více prostoru, než by se mohlo na první pohled zdát. A to tolik, že jej většina z nás k dispozici zkrátka nemá. O tom, že je to v naprosté většině případů finančně náročnější, ani nemluvě. Problémem je také sezónnost zeleniny a její skladování. Jak ji uložit tak, aby nám vydržela čerstvá celý rok? To je také něco, co si mnoho lidí příliš neuvědomuje. V současné době se zahradničením zkrátka neuživíme, a to ani při nejlepší vůli.