Kdybychom uspořádali anketu, jaké tuzemské město vy osobně považujete za nejkrásnější, a kam byste se rádi vypravili na dovolenou, byli bychom možná překvapeni zajímavými výsledky. Volba nejkrásnějšího českého, moravského či slezského regionu se odvíjí od více kritérií, zajímá nás zejména množství a „jakost“ historických pamětihodností, svérázná a neopakovatelná architektura, přírodní či uměle vytvořené parky a odpočinkové zóny, říční toky a vodní plochy, členitost a rozmanitost terénu a také zajímavé okolí a možnost z města vycestovat k nepříliš vzdáleným přírodním krásám.
Poměrně dobře by si vedla města na jihu Čech, většina z nich je opředena zajímavou historií a množstvím gotických, renesančních, barokních, klasicistních i secesních staveb, a co je tu téměř bez konkurence, je okolní příroda. Kupříkladu taková Třeboň, Jindřichův Hradec, Písek nebo Tábor.
Zaměříme-li se na výhodnost polohy města vůči cestování po krajině, nejlépe na tom jsou snad České Budějovice. Levné ubytování České Budějovice uspokojí i ty nejnáročnější výletníky, protože stačí vzít do ruky mapu, usednout do auta nebo na kolo a vydat se jakýmkoli směrem, abyste již v brzké době užívali krás Jižních Čech, které považují mnozí znalci turistického ruchu za nejzajímavější oblast v České republice.
Z budějovického centra to není daleko do Třeboňské pánve, na Českokrumlovsko, do pohoří Blanský les, k zámku Hluboká nad Vltavou a do údolí Vltavy na jejím horním a středním toku. Můžete se odtud vypravit i na Šumavu – vlakem nebo autem a pokaždé bude jízda plná nevšedních zážitků. Anebo si pronajmout loď a splout Vltavu do Českých Budějovic až z Vyššího Brodu.
České Budějovice jsou nevyčerpatelnou studnicí možností užívat svou dovolenou, ať už se sem vypravíte s rodinou, s prarodiči, s přáteli, s milencem, s domácími mazlíčky nebo se sportovními nadšenci či amatérskými fotografy.