Blog

UMtrh online představuje: Sklo Rak

Michaela Raková i její manžel se živí pískováním, rytím a malováním skla.

Zabývají se výhradně ruční výrobou zdobení skla. Spolu s manželem jsou v tomto oboru vystudovaní, takže používají zásadně klasickou technologii. Používají vypalovací barvy a tekuté kovy na sklo, které se vypalují na vysokou teplotu v jejich sklářské peci. Výpal jedné pece trvá několik hodin, chlazení musí být pozvolné, takže zabere i celý den, proto tento celý proces je poměrně zdlouhavý i finančně nákladný, protože některý umělecký kousek vyžaduje i několik výpalů. 

Rakovi si potrpí jedině na ruční výrobu, klasickou, tak jak to dělali dříve naši sklářští mistři v oboru malby a mistři v oboru rytectví skla. Snaží se dodržovat starou sklářskou tradici.

Vytváří jak návrhy květinové, klasické tak i návrhy uměleckého rázu. Michaely oblíbenou technikou je perokresba architektury. Její láskou je malba portrétů na skleněných půllitrech, vázách, aj. i v životní velikosti (restaurace pensionů Bellevue na Karlštejně) skleněné obrazy portrétů Karla IV. a Elišky. Portréty maluje Michaela podle fotografie na přání zákazníka.

Michaeliny návrhy jsou buď pouze malované nebo jsou dozdobeny rytinou, a tak i velice jemná rytina jejího manžela je někdy doladěna zase její malbou. Mají občas kombinované návrhy.

Zabývají se i pískováním skla např. firemní loga nebo maturitní sklenice. 

Na akcích jako je (pivobraní, vinobraní, motoakce, řemeslné trhy atd. ) s sebou vozí ruční brusku (50w), kterou ryjí přímo na místě lidem jména, slova, jubilea, monogramy, zvířata atd….vše na přání zákazníka. Tato služba je velice oblíbena a vždy jsou lidé nadšeni, když si můžou hned na místě nechat vyrýt třeba jméno svého miláčka. 

Práce se sklem Michaelu a jejího manžela naplňuje a velice baví. Vždy se bránili zařadit se do sériové výroby zdobení skla, tak jak se rozmohlo u nás v posledních letech.

Velice si potrpí na originalitě. Úspěch se jim vrací chválou a přízní zákazníka.

Dle přání, přenesou na sklo i nemožné. 

Podívejte se na jejich web a Facebook  www.sklorak.cz  kde uvidíte jejich práci i videa z akcí.